teknoBlu

Bitcoin 25 Bin Doları Zorluyor

caglar


26 Aralık 2020 12:03Bitcoin, yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük dijital para birimi, 25 bin doların kapısına dayanmış durumda.

Dünya ekonomisinin ve finans dünyasının zor zamanlar geçirdiği 2020 yılı, kripto para birimi Bitcoin için rekorların senesi oldu. Bu yıl rekor üstüne rekor kıran Bitcoin, yıl başından bu yana %240 değer kazandı ve kazandırmaya dur durak bilmeden devam ediyor.

Bitcoin, dünyada birçok borsanın kapalı olduğu işlem gününde de değerine değer katmaya devam etti. Bitcoin, an itibarıyla 24 bin 784 dolar yani 187 bin 755 lira değere ulaşmış durumda.

Bitcoin'deki bu artış, "altcoin" olarak ifade edilen diğer kripto para birimlerinde de hareketliliğe sebep oluyor. Önemli altcoin'lerden bir tanesi olarak görülen Litecoin, an itibariyle 127 dolar yani 966 TL değere ulaşmış durumda. Bir diğer önemli altcoin olan Ethereum ise 623 dolara yükselmiş durumda.

Şu an 25 bin dolara dayanan bu kripto para birimi, 2018 yılının sonlarında 3 bin dolara kadar gerilemişti.

Bitcoin'i savunan taraf, dijital para biriminin portföy çeşitlendirici bir işlem gördüğünü ifade ederken karşı cephe ise tıpkı 2018 sonlarında olduğu gibi ağır bir çöküş yaşayacağını savunuyor. Bazı önemli kuruluşlar da analizlerinde Bitcoin'e olumlu bakış atmaya başlamıştı.

Finans dünyasındaki önemli kuruluşlardan bir tanesi olan Goldman Sachs, Bitcoin'in önemli bir yatırım aracı olarak görülen altının yerini almayacağını şu şekilde ifade etti: "Altının reel faiz oranlarına ve dolara karşı düşük performansı, bazı yatırımcıları Bitcoin’in enflasyona karşı altının yerini aldığı konusunda endişelendirdi. Bazı alternatifler oluşsa da Bitcoin’in artan popülaritesinin altının varlığına bir tehdit oluşturduğunu düşünmüyoruz." 


YORUMLAR


Bu habere herhangi bir yorum yapılmamış.İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum yapmak için giriş yapın veya üye olun...