teknoBlu

Xiaomi'nin Piyasa Değeri 100 Milyar Dolar Oldu

caglar


24 Aralık 2020 10:33Xiaomi, 2018 yılında hedeflediği 100 milyar $ hedefine 2 sene gecikmeyle de olsa ulaşmayı başardı.

Uzakdoğulu teknoloji üreticileri arasında öne çıkan firmalardan biri de Xiaomi oldu. Son yıllarda adını gittikçe daha fazla duymaya başladığımız firmanın piyasa değeri de 100 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Aslında şirket hisselerinin arz toplantısında firmanın kurucusu olan Lei Jun, 2018 yılında 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı hedeflediklerini açıklamıştı ancak bu hedeflerini gerçekleştirmeleri, planlanandan 2 yıl uzun sürdü.

Xiaomi hisseleri yükselişte

Firmanın hisseleri, Hong Kong borsasında %9,1 yükselerek rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen firmanın piyasa değeri böylece 100 milyar doları aştı. Gün sonunda firmanın değeri 103 milyar dolar oldu.

Gelirinin önemli kısmını akıllı telefonlardan elde eden Xiaomi, 100 milyar dolar hedefini daha önce açıklamıştı. O dönemde firmanın değeri şu andakinin yarısından biraz daha fazlaydı ve hisseleri de 17 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Firmanın yükselişi ise Ağustos ayından sonra gerçekleşti. Xiaomi'nin Hang Seng Endeksi'ne dahil edileceği açıklandığından bu yana hisselerin değeri 2 katından fazlasına yükseldi. Çin'in çifte 12 alışveriş festivali de bu ay hisselerin %20 artmasını sağladı. Hang Seng'deki firmalar bu dönemde %5 ile %8 arasında değer kazandı.

 


YORUMLAR


Bu habere herhangi bir yorum yapılmamış.İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum yapmak için giriş yapın veya üye olun...