teknoBlu

Exxen Başarılı Olabilecek mi?

caglar


22 Aralık 2020 17:54Acun Ilıcalı'nın kurucusu olduğu dijital platform Exxen, 1 Ocak 2021'de ilk programlarıyla birlikte yayın hayatına başlayacak. Peki ama Exxen gerçekten insanlar tarafından merakla bekleniliyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Konuşanlar programının sunucusu Hasan Can Kaya ile anlaşan Acun Ilıcalı, anlaşmanın ardından Konuşanlar YouTube kanalındaki tüm bölümleri kaldırtmıştı ve bu olay sonrasında Hasan Can Kaya, sevdiklerinden tepkiler görmüştü.Bunun ardından birçok YouTuber ile anlaşan Acun Ilıcalı, insanların aklına şu soruyu getirdi: "Neden bedava izlemek varken parayla izleyelim ki?".

Acun Ilıcalı geçtiğimiz günlerde Exxen'in yıllık bütçesinin 900 milyon TL olacağını açıklamıştı. Bu bütçeyle birlikte çoğu YouTuber ile anlaşan platform, elbetteki birçok başka içeriğe de yer verecek. Birçok dizi projeleri de yayınlanacak ve anlaşılan YouTuberların programın içerikleri de elbette bütçeye bağlı olarak daha kaliteli olacaktır.

Ancak durumlar izleyici kısımında farklılık gösteriyor. Halkın önünde Netflix ve bluTv gibi örnekler varken, beklentisi de bu platformlar gibi daha çok kaliteli filmlere ve dizilere ağırlık vermesi yönündeydi. Ancak durumların farklılık göstermesi bekleyenlerde şimdilik büyük bir hayal kırıklığı yaratmış gibi görünüyor.

Exxen'in YouTuber transferleri ile yapmaya çalıştığını, globalde YouTube'un kendisi de denemiş ama başaramamıştı:

Aslında Exxen’in önünde bu konuda çok büyük bir global örnek var: Eski isimleri ile YouTube Red, yeni adı ile YouTube Premium. Her ne kadar Türkiye’de hiç göremesek de YouTube Red’in çıkış amacı, dünyanın en tanınan simalarına özel içerik üretme fırsatı sunmak, bu içerikleri ücretli abonelik sistemi ile YouTube kullanıcılarına satmaktı.

YouTube Red’de dünyanın en büyük bireysel kanalı PewDiePie’ın kurucusu Felix Kjellberg, olaylı geçmişi ile Logan Paul gibi isimler ve popüler kültürün en önemli temsilcileri yer aldı. Korku filmleri çekildi, diziler ve programlar yapıldı. Sonra ne mi oldu? YouTuberların transfer edildiği YouTube Red projesi yeteri kadar ses getirip abone toplayamayınca yerini YouTube Premium’a bıraktı.


YORUMLAR


Bu habere herhangi bir yorum yapılmamış.İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum yapmak için giriş yapın veya üye olun...