teknoBlu

Python Flask Framework Nedir ve Nasıl Kurulur?

caglar


22 Aralık 2020 12:49Bu yazımda web programlamada oldukça popüler olan bir Python Framework’ünden bahsedeceğim.Flask,kurulumu ve kullanımı kolay ve kullanıcıya büyük rahatlık sağlayan bir Framework’tür.Ben Flask’ın adını ilk defa Udemy’den aldığım Python programlama dersinden duyup öğrenmeye başlamıştım.

NEDİR BU FRAMEWORK?

Flask’tan bahsedeceğiz ancak bilmeyenler de olabilir diye öncelikle Framework kavramına açıklık getirmek istiyorum.Framework,bir uygulama geliştirdiğimiz zaman suncu tarafındaki iş yükünü bizden alır,bunu bize hazır olarak sunar ve dolayısıyla yeniden yazmak zorunda kalmadan projemize hız katabiliriz.

FLASK KURULUMU

Öncelikle terminalinizi açıp,terminalinize aşağıdaki kod bloğunu yazmalısınız.

pip install Flask

İLK FLASK UYGULAMASI OLUŞTURMA

1)İlk olarak masaüstünde yeni bir dosya oluşturmanız gerekiyor.Bu dosyayı oluşturduktan sonra kullandığınız editörden oluşturduğunuz dosyayı açın(Ben VS Code kullanıyorum).

2)Dosyayı açtıktan sonra bir tane python dosyası oluşturun ve bu oluşturduğunuz dosyanın içine aşağıdaki kod bloğunu yazarak Flask’ı dahil edin.

from flask import Flask

3)Kodlamaya Flask’ı hazırlayarak başlamış durumdayız.Aşağıdaki kod bloğınu yazıyoruz.

app = Flask(__name__)

4)Aşağıdaki kodlarla projemizi çalıştırıyoruz.Burada dosyamızın terminalden çağırılıp çağırılmadığını koşulumuz ile sorguluyoruz. Bu sorgulama sonucu geriye “__main__” dönüyorsa terminalden çağrıldığını anlıyor ve uygulamayı başlatıyor.

if __name__ == “__main__”
app.run(debug=True)

Şimdi uygulamamızın hata vermemesi için(Şuanda çalışan bir fonksiyon olmadığı için) bir şeyler yazalım.

@app.route(“/”)
def index():
return “İlk Flask Uygulamam”

Bu yazdığımız kodları terminal ekranına gelip;

python "pythonDosyaAdı.py" runserver

dediğimiz anda çalışacak ve localhost:5000 de çıktıyı görebileceksiniz.

Bu yazımda Flask’ın kurulumu ve ne olduğuna dair kendi bilgilerimi sizlerle paylaştım.Flask ile bir çok şey yapılabilir,yapılabilecek işler bu yazıyla asla sınırlı değildir burada sadece kurulumu ve kafanızda ne olduğuna dair bir şeyler canlanması için bildiklerimiz sizlerle paylaşmak istedim.Umarım faydalı olmuştur.İyi çalışmalar!


YORUMLAR


Bu habere herhangi bir yorum yapılmamış.İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum yapmak için giriş yapın veya üye olun...