teknoBlu

SpaceX, TURKSAT 5A Uydusunu Yörüngeye Yerleştirdi

caglar


08 Ocak 2021 12:21Elon Musk'ın uzay taşımaclığı yapan şirketi SpaceX, Türkiye için çok önemli bir kargoyu uzaya taşıdı. Türkiye'nin haberleşme uydusu TURKSAT 5A, Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

Türkiye ve Airbus'un ortak geliştirdiği yeni haberleşme uydusu TURKSAT 5A SpaceX'in Falcon 9 Blcok 5 roketiyle başarılı bir şekilde uzaya gönderildi. SpaceX'in 3.500 kg'lık uyduyu fırlatmak için kullandığı Falcon 9 roketi de herhangi bir sorun yaşamadan denizde yer alan drone gemisi Just Read the Instruction'a iniş yaptı.

Turksat 5A görevinin kalkış anını merak ediyorsanız, buraya tıklayarak ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

SpaceX, fırlatmadan önce havanın %70 olumlu olduğunu Twitter hesabından duyurmuştu. Ancak buna rağmen 45 dakikalık bir gecikme yaşandı.Türkiye saati ile 5.15'te fırlatıldı.Bu başarılı fırlatma görevi, SpaceX'in 2021'deki ilk görevi olacak. Ayrıca bu görev, 2021'in ilk yörüngeye yerleştirme görevi olarak dikkat çekiyor. 

Başarıyla fırlatılan TURKSAT 5A uydusu ile ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 2021'in ikinci çeyreğinde hizmete gireceğini söyledi.Bakan Karaismailoğlu, bu uydunun 30 yıl boyunca hizmet vereceğini ve Türkiye'yi uzayda daha güçlü bir konuma getireceğini sözlerine ekledi.


YORUMLAR


Bu habere herhangi bir yorum yapılmamış.İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum yapmak için giriş yapın veya üye olun...