teknoBlu

Türkiye'de Sosyal Medya Devlerine 3 Ay Reklam Yasağı

caglar


06 Ocak 2021 16:21Sosyal medya yasası gereği, ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunup temsilcisi olmayan sosyal ağ sağlayıcısı şirketlere yaptırımlar devam ediyor. Sıradaki yaptırım ise reklam yasağı.

1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren sosyal medya yasağı, ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformlarına bazı yükümlülükler getirmişti.Bu yükümlülüklerin en başında platformların Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin bir muhatap belirlenmesi, yani temsilci atanması geliyordu. 

Temsilci atamasını yapmayanlara ise 5 adımdan oluşan cezalar söz konusuydu.İlk iki aşamada Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sağlayıcılar temsilci atamadıkları için 10 + 30 milyon TL’lik para cezalarına çarptırılmışlardı. Üçüncü aşama olarak ise hala bir atamada bulunmayanlar için reklam yapmaları engellenecek.

Türkiye’de sosyal medya 3 ay boyunca reklamsız mı olacak?

1 Ocak 2021 itibarıyla sağlayıcılara verilen süre doldu ve yakında temsilci atamayan FacebookInstagramTwitterTikTok ve LinkedIn gibi platformlara 18 Ocak'tan sonra reklam yasağı geliyor.Bu platformlar, herhangi bir büyük şirketten, kobiden veya ajanslardan reklam alamayacaklar.

Bu haberden sosyal medya platformlarında reklam görmeyeceğiz algısı oluşmuş olabilir. Ancak pu platformlara direkt olarak reklam veremeyecek olan şirketler, bu platformlarda yer alan fenomenlere reklam verme yoluna başvuracaktır ve biz de reklamları görmeye bu şekilde devam edeceğiz.


YORUMLAR


Bu habere herhangi bir yorum yapılmamış.İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum yapmak için giriş yapın veya üye olun...